نظریه مشورتی اداره حقوقی کل قوه قضائیه

⭕ سؤال: آیا دعوی #اثبات_نسب با فرزندان از جانب مادر، قابل طرح و رسیدگی است؟

نظریه شماره ۴۶۲۲/۷ – ۱۳۸۴/۷/۴

🌐 با توجه به اینکه اثبات نسب مادر با فرزندان به تنهایی قابل طرح و رسیدگی است و از اثبات نسب والدین و فرزندان که مستلزم #اثباترابطهزوجیت والدین می‌باشد، متمایز است، در صورتی که خواهان صرفاً اثبات نسب خود با فرزندانش را تقاضا نموده باشد، رسیدگی به این خواسته فاقد اشکال قانونی است. زیرا، در صورت اثبات و صدور حکم، طبق تبصره ذیل ماده ۱۶ قانون ثبت احوال با اظهار مادر نیز امکان صدور شناسنامه برای فرزندان وی وجود دارد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *