اگر چکی پنج سال از زمانش بگذرد می توان اقدامی کرد؟نوشته شده توسط در

با توجه به اینکه از وصف تجاری خارج می شود آیا می توان در اجرای ثبت اقدام نمود یا چون سند مدنی شده است دیگر وصف لازم الاجرا رو هم از دست میدهد؟

☑پاسخ:
اولا:طبق ماده ۳۱۸ ق ت در صورت عدم اقامه دعوا ظرف پنج سال از تاریخ مقرر برای گواهینامه عدم پرداخت چک،فقط مرور زمان تجاری از بین می رود نه اینکه چک وصف تجاری را از دست بدهد بلکه چک از امتیازات مندرج در قانون تجارت محروم می شود.ثانیا:در آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی موعدی برای درخواست صدور اجراییه علیه صادر کننده چک پیش بینی نشده است،لذا می توان بعد از پنج سال نیز از اجرای ثبت تقاضای صدور اجراییه نمود،ثالثا-اگر ظرف پانزده سال از تاریخ اخذ گواهی عدم پرداخت مندرج در ماده ۳۱۵ ق ت ، درخواست صدور اجراییه نشود هرچند اداره ثبت ظاهرا مکلف به صدور اجراییه است ولی صادرکننده بعلت شمول مرور زمان طبق ماده ۳۱۹ ق ت می تواند دادخواست ابطال اجراییه را به دادگاه تقدیم و دادگاه مزبور نیز اجراییه را ابطال خواهد نمود.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *